ANKASTRE SİSTEMLERİ

airfel adanaAnkastre SistemleriEva Sistem Mühendislik

Ankastre Nedir?

Günümüz mutfaklarının vazgeçilmez unsurlarıdır ankastreler. Gerek mutfakta yer kaplamayan pratik özellikleriyle, gerekse ortama adapte olmuş şekilleriyle estetik bir hava yaratan ankastre, Fransızca “encastre” kelimesinden dilimize geçmiş olup, “bir yere ve ya oyuğa yerleştirilmiş (eşya ve ya tesisat ) ” manasına gelmektedir. Tanıma bakacak olursak ankastre , ev ve ya iş donanımlarındaki bütün gömülü uygulamalara denilmektedir. Fakat günümüzde daha çok mutfakta kullanılan, davlumbaz, evye, ocak, fırın, buzdolabı gibi ürünlerin, mutfak dolapları ile bir bütün oluşturacak şekilde bir araya gelmiş kompleks sistemleri için bu terim kullanılmaktadır. Dahası, bu kompleks sistemin içerisine, kullanım amaçlarına bağlı olarak, mutfak tezgahları, çamaşır makineleri, fazladan buzdolabı veya  derin dondurucu eklenerek genişletilebilmektedir. Teknoloji geliştikçe her alanda olduğu gibi, ankastre alanı da bu gelişmelerden etkilenir. Örneğin uzaktan kumandalı davlumbaz veya sıcaklığı yemeğine göre ayarlayabilen akıllı fırınlar şeklinde çeşitlenmeler görülebilmektedir.

Fiyatları ve kalıcılıklarıyla bazı insanlar tarafından kalıcı yatırım olarak görülebilen ankastre ürünler, o evin mutfak ölçülerine göre yapıldığı ve başka yere uymayacağı düşünüldüğünden, bu düşünceyi haklı çıkarmaktadır. Yani bir ev sahibi, evini satarken, ankastresini de satmış olmakla beraber, ev satış fiyatına bu durumu rahatlıkla ekleyebilmektedir.  Bir kiracı, evi kiralarken, evdeki fırını, davlumbazı, buzdolabını, yani bütün bir sistemi kiralamaktadır.

Ulusal ve uluslararası piyasalarda ankastre mutfakların sektörleşmesi ve hızla gelişmesi, onları insanların gözünde vazgeçilmez noktaya getirmiştir. Bir evi güzel gösterenin ankastre ürünler olduğu düşüncesi hızla yayılmaktadır. Yani bir gelin için gelinlik ne ise, bir ev için de bu kompleks sistemler odur.

Göze hoş gelen estetik görüntülerinin yanı sıra, mekandan da tasarruf sağlamaktadır. Yani ankastre bir mutfak, aynı ölçütlerdeki diğer mutfaklardan daha geniş ve ferah görünür. Böylelikle mutfaktaki aktif kullanım alanı artmaktadır.  Bu özelliğinden ötürü, genellikle dar veya ufak mutfaklarda uygulanmaktadır. Normal mutfaklarda planlı bir şekilde yerleştirilmeyen ocak, fırın, aspiratör gibi malzemeler, hem mutfağın görüntüsünü bozar, hem de alanı daraltacağından, kazalara davetiye çıkartabilir.

Genel kullanım alanları mutfak olsa da, bu sistemler, banyolarda da kullanılabilmektedir.