Bireysel Isıtma Sistemleri

airfel adanaBireysel Isıtma SistemleriEva Sistem Mühendislik

Bireysel Isıtma Sistemleri Nedir?

Bireysel ısınma sistemleri herhangi bir merkezi sisteme bağımlı olmayan ve dairenin içerisindeki kişiler tarafından kontrol edilebilen ısıtma sistemlerine denmektedir. Bu sistemlerin bireysel olarak adlandırılmalarının sebebi bireysel olarak kullanım sağlamaları ve herhangi üçüncü kişinin kullanım yapamamasıdır. Bu şekilde olan sistemler özellikle ısınmayı kendi kendine kontrol etmek isteyen kişiler için idealdir.

Bireysel ısıtma sistemleri için gereken şey bir kombidir. Kombiler yoğuşmalı veya konvansiyonel olarak ikiye ayrılırlar. Bu kombilerin kullanım amaçları hemen hemen aynıdır teknikleri biraz farklıdır. Kombi kullanımı hem ısınma hem de sıcak su için oldukça mantıklı olmaktadır. Her ikisini karşılaması nedeniyle ekstra bir sisteme gerek bırakmaz. Bireysel Isıtma Sistemleri mi Yoksa Merkezi mi? Kombili ve merkezi sistemlerde genel olarak oldukça fark vardır. Temel fark ısının kontrolünde olmaktadır. Bireysel kombili ısıtma sistemleri kendi evinizde kendiniz evinizin ısısını ayarlayabilir ve sıcak su sıcaklığını da aynı şekilde ayarlayabilirken merkezi sistemde sadece apartmanın yönetmeliklerine uygun şekilde apartman içerisinde dağıtım yapılır. Birini evinizin koşullarına göre kontrol edebilirken diğerini ancak apartman yönetimi kontrol etmektedir.

Bir diğer fark ise faturalandırmadadır. Apartmanda aidat ile merkezi sistem ısıtmasının ücreti ödenirken kombide ödeme kişinin elindedir. Kombinin sıcaklığı ve ne kadar kullanıldığına bağlı olarak değişmesinden dolayı fatura daha farklı bir şekilde gelir. Ödemeler her zaman için bireysel olmaktadır.

Bireysel Isıtmanın Faydaları

Bireysel ısıtma kontrolü ele almak isteyenler için oldukça faydalıdır. İstenilen sıcaklıkta istenilen zamanda ısınma ihtiyacını veya sıcak su ihtiyacını sağlama açısından mantıklıdır. Kombilerin bakımları da yıllık olarak yapıldıklarından arıza problemi çok nadir yaşanır. Özellikle evde olunmadığı zamanlar evi ısıtmaya gerek duyulmaz ve enerji tasarrufu sağlanır, rahat bir şekilde kontrol sağlanır.

BİREYSEL ISITMA SİSTEMLERİ HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

Doğal gaz sobası, kat kaloriferleri, petekler, kombiler, klimalar, şömineler, sobalar, termosifonlar, şofbenler şeklinde örneklendirilebilir.

Bina sakinleri birbirlerinden bağımsız olarak ısınmalarını sağlayabilir, tüm sistemi kendi yaşam koşullarına göre ayarlayabilir. Cihaz seçimi, cihaz markası gibi tercihler bina sakinlerine aittir. Her kullanıcı faturalardan kendisi sorumludur. Isınma sisteminden faydalanmadıkları durumda merkezi sistemlerdeki gibi bir düzenli tutarı ödemek zorunda kalmazlar.

Konutlarda ısıtma ve sıcak su temini için ısı üretimi, dağıtımı ve tüketiminin aynı bağımsız bölüm içerisinde yapılmasıyla oluşturulur.

Önemli olan amaç burada meskenin ısısını dışarıdaki ısıdan daha yüksekte tutmak ve dışarıdaki soğuğun içeri girmesini engellemektir. Isı yalıtımı iyi bir şekilde yapılmış binalarda ısı sorunsuz bir şekilde korunmaktadır. Kısacası merkezi mi bireysel mi kararı verilmeden önce evin ısı yalıtımı noktasındaki avantajlarını ve dezavantajlarını bilmek gerekmektedir.

Evinizin ısıtma alanına göre yerinde keşif yapılarak evinizin ısı ihtiyacı belirlenir. Uygun cihaz seçimi yapılarak fiyatlandırma yapılır.