Isı Pompası Sistemleri

airfel adanaIsı Pompası SistemleriEva Sistem Mühendislik

Isı Pompası Sistemleri Nedir?

Doğada sıcaklığı düşük olan enerjinin sıcaklığı yükselterek onu ısınma için kullanan sistemlere ısı pompası sistemleri denmektedir. Soğutma çevrimi yapılarak en iyi şekilde ısınma sağlanır. Buzdolaplarında bulunan soğutma amacının ters döndürülmüş hali olarak düşünülebilir. Klimalarda kullanılan birdenbire ısıtılan havada kullanılan tekniktir. Hava yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde sayılmaktadır ve ısı pompaları en çok havayla etkileşimdedir.
Isı pompası dış tarafı yani toprağı, dışarıdaki havayı veya yerin altındaki suları soğuturken evin içini veya binayı en iyi şekilde ısıtmaktadır. Yer yüzeyinde, havada veya yer altındaki sularda depolanmış olan bedava güneş enerjisini kullanmak oldukça ekonomiktir. Bu şekilde depolanmış enerjiden faydalanılarak en iyi şekilde ısınma amacıyla veya sıcak su amacıyla kullanım sağlanır.

Isı Pompası Maliyeti

Isı pompası özellikle evin metrekaresine göre değişmektedir. İlk kurulum olarak ekonomik bir maliyet ortaya çıkar ve en iyi şekilde maliyet uyguna gelmektedir. Kendi kendisini her türlü amorti eden ısı pompası sistemlerinden en iyi şekilde verim almak mümkündür. Evlerin metrekaresine göre hesap yapılmasından ve kaliteli malzemenin de fiyat farkına neden olabileceği bilinmelidir.

Özellikle 60 metrekare ve 120 metrekare arasındaki evler için oldukça uygun fiyatlara sahiptir. Birkaç yıl içerisinde de kendisini amorti edebilecek seviyededir. Klasik radyatörlerin olduğu ve tüm tesisatları tam olan bir ev için maliyetler de oldukça düşmektedir.

Isı Pompası Fiyatları

Isı pompasının fiyatları genel olarak firmanın verdiği hizmetlerin özelinde değişmektedir. Farklı farklı ısı pompası seçeneklerinden en uygunlarını evinizin durumuna göre seçerek kullanmanız en doğrusudur. Eski kombi tesisatı veya merkezi tesisat üzerine yapılacağından dönüşüm de daha rahat olmaktadır.

ISI POMPASI SİSTEMLERİ HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

Isı pompası, ısı enerjisini bir ortamdan diğer bir ortama taşıma prensibine dayanan ve elektrikle beslenen bir sistemdir. Gerekli şartlar sağlandığında yüksek miktarlarda enerji düşük maliyetlerle kullanıma sunulabilir.

Günümüzde ısı pompası için yaygın olarak kullanılan ısı kaynakları ise hava, yeraltı ve yer üstü suları, toprak, ve güneştir.

Konutlar, Oteller, Restaurant ve Cafeler ,İbadethaneler ,Hastaneler ,Hava Alanları, Alışveriş Merkezleri ,Fabrikalar ,Ticari İş Yerleri, Besihaneler / Çiftlikler, Spor Kompleksleri, Havuz Kompleksleri, Seralar gibi alanlarda rahatlıkla kullanılır.

Isı pompası Yüksek verim,Düşük enerji harcaması,Düşük ilk yatırım maliyeti,Maksimum kullanılabilir alan,Düşük bakım maliyeti,Uzun kullanım ömrü gibi birçok özelliği sağladığından kullanım için oldukça uygundur.

Evinizin ısıtma alanına göre yerinde keşif yapılarak evinizin ısı ihtiyacı belirlenir. Uygun cihaz seçimi yapılarak fiyatlandırma yapılır.

Isı pompaları kömürlü, lpgli ısıtma ve klima sistemlerine göre ısıtmada yüzde 30, soğutmada ise yüzde 50’ye yakın tasarruf sağlar.

Isı pompası orta derecede ısıtma ve soğutma ihtiyacı olan ortamlarda elektrikli ısıtıcılara ve klimalara göre enerji açısından verimli bir alternatiftir. Aynen buzdolabının yaptığı gibi ısı pompası da serin bir mekandan sıcak bir alana sıcaklığı kaydırmak için elektrik enerjisi kullanır. Böylelikle serin alan soğutulur ve sıcak alan daha sıcak olur.