Kombi Tesisatı

airfel adanaKombi TesisatıEva Sistem Mühendislik

Kombi Tesisatı

Kombi tesisatı genel olarak ev tipi kullanımlarda yapılan oldukça önemli bir işlemdir. Tesisatın ev tipi dışında iş yerleri için de yapılması önemlidir. İnsanların uygun yaşam alanlarında soğuktan arınmış bir şekilde yaşaması ve çalışması için kombi tesisatının yapılması oldukça önemlidir. Hayat kalitesinin artırılması noktasında ve herhangi bir sağlık problemi yaşamamak adına tesisatların tam ve eksiksiz bir şekilde yapılıyor olması önemlidir.

Kombi tesisatında önemli olan nokta işini bilen profesyoneller ve tecrübeli tesisatçılar ile çalışılması gerektiğidir. Bu şekilde en hızlı şekilde kombi tesisatının yapılır olması ve kullanılmaya başlanması işten bile değildir. Kombi hizmeti veren firmaların tesisat konusunda vermiş oldukları hizmetler bulunduğu gibi, sadece bu iş üzerine yoğunlaşan pek çok firma da bulunmaktadır. Özellikle evde ve iş yerinde keşif yapılması önemlidir. Yapılan keşif sonrası planlama yapılarak en iyi şekilde tesisatlar monte edilmektedir.

Kombi Fiyatları

Kombiler tesisatın ana elemanı ve adeta beynidir. Tüm tesisat kendisinden geçmesi gerektiği için en iyi şekilde çalışıyor olması gerekir. Rahat kullanım ve estetik yapı da elbette kullanacak kişi için önemli bir faktördür. Tesisatı en mantıklı şekilde yapılan kombiler enerji tasarrufu ve ekonomiye katkı da yapar. Kombi fiyatları bu durumda oldukça önemli olmaktadır.

Piyasada bulunan pek çok markanın kombisi, genel olarak iyi bir hizmet verir. Elbette fiyatlar da kombi modellerinin vaat ettiği özelliklere göre değişmektedir. Çok tasarruf eden ve az yakan kombilerin fiyatları daha yüksek olabilmektedir.

KOMBİ TESİSATI HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

Isıtma ve sıcak su ihtiyaçlarını karşılamak için ev veya iş yeri gibi küçük ölçekli kapalı alanlar için üretilmiş ısıtma cihazıdır.

Eviniz veya iş yeriniz için kombi seçerken ısınma ve güvenlik özelliklerini, evin boyutlarını ve şeklini göz önünde bulundurmanız büyük önem taşıyor. Bu doğrultuda, farklı özelliklere sahip kombi çeşitleri arasından size ve evinize uygun olanını belirleyerek doğru bir seçim yapabilirsiniz.

Kombi tesisat sıva üstü ve sıva altı olmak üzere iki türlüdür. Kombi altındaki boru bağlantılarıyla evimizin hem sıcak su hemde ısınma ihtiyacı karşılanır. Bu bağlantılar genelde plastik boruları birbirine kaynatılarak, sıcak su ihtiyacımız için bataryalara, ısınma ihtiyacımız için uygun görülen radyatör yerlerine çekilir.

Kombi tesisatı yapılırken kombi yeri seçiminin doğru yapılmasına dikkat edilmelidir. Kombinin banyo ya da mutfağa yakın olması bir ev için son derece önemlidir. Kombi banyo veya mutfağa ne kadar uzak olursa, o kadar su sarfiyatı artar. Bu durum da, sıcak suyun ulaşması için kombinin daha fazla çalışacağından gaz sarfiyatının da artmasına neden olacaktır. Tasarruf sağlamak için oldukça önemli bir nokta olan kombi yeri seçimi kalorifer tesisatında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biridir.

Kombi gaz açım işlemini yaşadığınız ildeki gaz dağıtım şirketi tarafından yetkilendirilen kişiler tarafından gerekli kontroller sonrasında yapılır.

Doğal gaz açıldıktan sonra kombi yetkili servisinden randevu alınır ve kombinin ilk defa çalıştırılması ile birlikte garanti başlatılır. Bu aşamanın tamamlanabilmesi için gaz açılış belgesi kombinin yetkili servisi ile paylaşılmalıdır.

Bakımı yapılmış kombi daha az elektrik, gaz ve su tüketimi sağlamaktadır. Kombinin ana eşanjörünü uzun süre kullanma sonucunda içi kireç tutmaktadır. Kireç tutan ana eşanjör içerisindeki su kireç nedeniyle ısınmayacaktır. Sonuç olarak suyu ısıtmak yerine kireci ısıtacaktır. Bu şekilde kullanım sonucu boş yere gaz ve su tüketimi olacaktır.

Kombi bakımının yılda en az bir kez, sonbahar aylarında ya da yaz aylarının başında yapılması tavsiye edilir.

Bakım denilen uygulama sadece iç temizlik değildir. Bakımda ileride oluşabilecek arızalar tespit edilir, mevcut sorunlar tespit edilir, gereken müdahale yapılır. Bu uygulamaları kullanıcı olarak yapamazsınız. Bu sebeple de mutlaka uzman yardımı almalısınız.

Bina dış cephe yalıtımı %40 tasarruf sağlar. Dış cephe yalıtım imkanı yoksa, radyatörlerin arkasına ısı yalıtım levhaları koymak önemli derecede tasarruf sağlar.Peteklere termostatik vana takılması tasarruf sağlar. Az kullanılan odalarda düşük ayara getirilerek.Yerden ısıtma sistemi varsa, yoğuşmalı kombi kullanımı ciddi derecede tasarruf sağlar.Peteklerin reglaj ayarı yapılmalıdır